Jak zostać agentem ubezpieczeniowym?

Całe zagadnienie warto rozpocząć od stwierdzenia, że zawód agenta ubezpieczeniowego rzadko pojawia się w marzeniach zawodowych większości osób. Często myśli się o karierze lekarza, prawnika, policjanta, strażaka czy nauczyciela, ale rzadko agenta ubezpieczeniowego. Również wielu rodziców nie wyobraża sobie takiej przyszłości dla swoich dzieci. Dlaczego tak się dzieje? Niestety w naszym społeczeństwie ten zawód często jest postrzegany negatywnie. Jest to rezultat tego, że wiele osób podejmujących się tej pracy nie posiada odpowiednich cech i predyspozycji, co jest kluczowe dla tego zawodu

Jak zacząć karierę agenta ubezpieczeniowego?

Kluczowym etapem jest udzielenie odpowiedzi na fundamentalne pytania: Dlaczego pragnę zostać agentem ubezpieczeniowym? Dlaczego zamierzam sprzedawać ubezpieczenia? Dlaczego to właśnie ode mnie klienci powinni je nabywać? W 2017 roku, podczas Kongresu MDRT w Orlando – corocznego zjazdu najlepszych na świecie ekspertów – usłyszałem od jednego z nich słowa, które na trwałe zapiszą się w mojej pamięci. Otóż, nazwał on ten zawód najpiękniejszym i najbardziej szlachetnym na świecie.

Dlaczego warto zostać agentem ubezpieczeniowym?

Dlatego, że w prawdziwie trudnej sytuacji życiowej człowieka, przedstawiciele tylko dwóch środowisk zawodowych przyjdą bezinteresownie do rodzin z pomocą. To środowisko ubezpieczycieli i organizacji charytatywnych. Od którego z tych środowisk chciałaby być uzależniona Twoja rodzina?

Jak zaistnieć w zawodzie agenta ubezpieczeniowego?

Wielu ludzi, po początkowym etapie wdrożenia, napotyka trudności z zakotwiczeniem się w zawodzie agenta ubezpieczeniowego. Dlaczego tak się dzieje? Często zawstydzają się swoją pracą, obawiając się opinii znajomych i rodziny. A co myślisz o swoim znajomym, który założył warsztat samochodowy lub salon kosmetyczny? Czy usługa, którą oferujesz, jest mniej wartościowa? Co najgorszego może się zdarzyć, gdy nie wymienisz oleju w samochodzie czy nie przefarbujesz włosów?

A teraz wyobraź sobie sytuację, w której główny żywiciel rodziny ginie w tragicznym wypadku, pozostawiając bliskich bez środków do życia, obciążonych kredytami i długami? Jak poczuje się Twoja najlepsza przyjaciółka, która zapadnie na nowotwór piersi, straci cały swój świat, sprzeda wszystko, co zdobyła przez całe życie, aby odzyskać zdrowie, a potem dowie się, że nie miałaś odwagi porozmawiać z nią o rozwiązaniu, które oszczędziłoby jej wszystkie problemy finansowe w tym ekstremalnie trudnym okresie za cenę jednej dużej pizzy z colą? Wszystko zaczyna się w naszej głowie, więc zanim zaczniesz działanie w tym zawodzie, musisz uporządkować swoje myśli i zrozumieć, jakiej misji pragniesz podjąć się w życiu.

Co należy zrobić, aby zostać agentem ubezpieczeniowym? 

Przede wszystkim należy przejść szkolenie podstawowe i przystąpić do egzaminu licencyjnego, który wymaga posiadania minimum średniego wykształcenia i zaświadczenia o niekaralności. Jeżeli wiążesz się z multiagencją, to poza egzaminem podstawowym trzeba będzie dodatkowo przystąpić do egzaminów produktowych wszystkich towarzystw, na rzecz których chcesz wykonywać czynności agencyjne.

Czego dotyczy szkolenie podstawowe na agenta ubezpieczeniowego?

Szkolenie podstawowe dotyczy zarówno regulacji prawnych, związanych z pośrednictwem ubezpieczeniowym, etyki zawodowej, jak również procesu sprzedaży oraz samych produktów. Egzamin licencyjny, dzięki któremu zyskujesz licencję Komisji Nadzoru Finansowego, nie jest raczej żadnym problemem, jeżeli od początku rzetelnie podchodzisz do nauki zawodu.

Sama licencja KNF nie jest odpłatna. Jedyny koszt generuje uzyskanie zaświadczenia o niekaralności. Składając zapytanie poprzez stronę Krajowego Rejestru Karnego, zapłacisz całe 20 zł. Może natomiast tak być, że w danym towarzystwie ubezpieczeniowym odpłatny będzie kurs podstawowy. Tak więc uzyskanie licencji i rozpoczęcie kariery w branży ubezpieczeniowej są relatywnie proste.

Ile zarabiają agenci ubezpieczeniowi?

Kolejną kwestią są zarobki agenta ubezpieczeniowego. Zarobki są wprost uzależnione od aktywności, a tak naprawdę finalnej efektywności. Im więcej sprzedasz, tym więcej zarobisz. Może więc być tak, że Twoje zarobki będą bardzo wysokie, nieosiągalne w wielu innych zawodach, ale skrajnie może być też tak, że nie zarobisz nic, jeżeli nic nie sprzedasz. Jeżeli więc posiadasz gen etatowca, z oczekiwaniem pewnego, stałego wynagrodzenia, to może to nie być najlepszy życiowo koncept.

Tu jednak chciałbym zwrócić uwagę na ważniejszą kwestię. Otóż wiele osób rozpoczyna karierę z „monetą w oczach”, licząc na szybkie osiągnięcie wysokich dochodów. Jeżeli przychodzisz do tej szlachetnej branży tylko i wyłącznie po pieniądze, to wcześniej czy później z niej odejdziesz z poczuciem rozczarowania. To zdecydowanie zawód dla ludzi, którzy lubią pomagać. Jeżeli więc lubisz ludzi, jesteś empatyczną osobą, skupioną na potrzebach innych, to bardzo możliwe, że odnajdziesz się w tym pięknym zawodzie, a pieniądze, być może większe niż sobie wyobrażasz, będą „efektem ubocznym” Twoich codziennych działań.

 

Rafał Schmidt. Z branżą ubezpieczeniową związany od 2000 roku. Absolwent kursów LIMRA International, organizacji zrzeszającej wszystkich na świecie ubezpieczycieli. Uczestnik Kongresu MDRT 2017 dla najlepszych agentów i menedżerów ubezpieczeniowych świata .Ambasador Polskiego Stowarzyszenia Rekomendowanych Doradców Ubezpieczeniowych. Wielokrotnie wyróżniany za wyniki sprzedaży i rekrutacji, w Polsce i Europie. Od 2019 roku OVB Allfinanz Polska (aktualnie Dyrektor Okręgu)

More reading from

Historie naszych klientów Wiadomości