5 postanowień agenta ubezpieczeniowego na 2019 rok

Teoretycznie to zmiana jednej cyfry. W praktyce wiele osób upatruje w tym szansy na istotne zmiany. I choć badania wskazują, że aż 80% postanowień noworocznych zostanie złamanych do końca lutego, to nie brakuje chętnych do stworzenia listy życzeń i oczekiwań na kolejne dwanaście miesięcy. Postanowienia noworoczne, czy w nie wierzymy, czy nie, pełnią istotną funkcję. Nie chodzi tu wyłącznie o trening silnej woli, ale przede wszystkim o refleksję i próbę stworzenia strategicznego planu, który da nam więcej wolności i satysfakcji.

[button style="green" float="center" margin="10" size="large" link="https://insly.pl/sprawdz-jak-dziala-insly/" target="https://insly.pl/sprawdz-jak-dziala-insly/"]KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ JAK INSLY POMAGA W SPRZEDAŻY UBEZPIECZEŃ

Oto mała ściągawka, co powinno się znaleźć na liście postanowień noworocznych agentów ubezpieczeniowych w 2019 roku:

Po pierwsze: podsumuj i zaplanuj

W ostatnich dniach grudnia uwielbiam przywoływać popularną anegdotę o majstrach biegających z pustymi taczkami po placu budowy. Gdy brygadzista zwraca im uwagę, zgodnym chórem odpowiadają “Panie kierowniku! Tyle pracy, że nie ma czasu załadować!”. Choć ta historia wywołuje uśmiech na twarzy, to kiedy zdamy sobie sprawę, że to satyra na otaczającą nas rzeczywistość wcale już tak do śmiechu nam nie jest. W końcu sami często pracujemy w pocie czoła, ale nie do końca właściwie wiemy nad czym. Nie biegaj z pustą taczką! Zobacz, jak Insly może Cię wesprzeć w sprzedaży ubezpieczeń Początek roku to często pierwszy i ostatni moment na dokonanie podsumowania tego, co udało oraz (nie bójmy się mówić o niepowodzeniach!) nie udało się osiągnąć w poprzednim roku. Empiryzm to zapomniana, acz skuteczna forma nauki. Pamiętajmy, że rozliczenia to nie pokuta, a wstęp do opracowania planu rozwoju. Dobrze pomyśleć o nim nie tylko w kategoriach procentów i słupków ukazujących wzrost sprzedaży produktów ubezpieczeniowych. Jak pokazuje doświadczenie, zyski biorą się przede wszystkim z usprawnień tych rzeczy, które w banalny sposób codziennie zabierają nam cenne minuty naszego czasu.

Po drugie: ceń swój czas

Czas to pieniądz. Nie znam bardziej uniwersalnego biznesowego powiedzenia. Są jednak momenty, gdy jesteśmy wystawiani na nieprzyjemne próby i oddajemy go za bezcen. Zwłaszcza, gdy nie czujemy się na siłach, by odmówić komuś pomocy w banalnej, a czasochłonnej rzeczy. Mam prostą radę, która pozwoli łatwiej dbać o asertywną postawę. Za każdym razem, gdy musisz podjąć decyzje, czy w coś się zaangażować, zadaj sobie jedno pytanie - czy potencjalny zysk z wykonania danego zadania będzie większy, niż gdybyś mógł przeznaczyć więcej czasu na coś innego? Pamiętaj także, że nie musisz wszystkich czynności wykonywać samodzielnie. Z pomocą oprogramowania dla agentów ubezpieczeniowych możesz zautomatyzować wiele obowiązków. Spędzanie czasu na mniej ważnych projektach dewaluuje wartość twojej oferty i nie jest fair w stosunku twoich obecnych klientów, którzy oczekują od ciebie najlepszych decyzji i pełnego zaangażowania w sprawy priorytetowe.

Po trzecie: znajdź narzędzia, które pozwolą ci stać się lepszym agentem ubezpieczeniowym

Z uwagą obserwuję wdrażanie technologii na rynek pośrednictwa ubezpieczeniowego w Polsce. Od samego początku jestem zaskoczony faktem, że agenci i brokerzy ubezpieczeniowi są zdecydowanie bardziej sceptyczni do wdrażania nowych rozwiązań, niż osoby z innych, lecz podobnych obszarów specjalizacji. O ile początkowe obawy mogły być uzasadnione (brak odpowiednich narzędzi na rynku, dostosowanie istniejących do specyfiki krajowego rynku ubezpieczeniowego) to obecnie uciekanie do klasycznych segregatorów czy prostych arkuszy kalkulacyjnych przypomina walkę z maszynami parowymi znaną z początków rewolucji przemysłowej. Rozejrzyj się i porozmawiaj ze specjalistami. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak wielkie usprawnienie może przynieść dobrze dobrany system dla agenta ubezpieczeniowego.

Po czwarte: nie spoczywaj na laurach i inwestuj w nowe umiejętności

Dzisiejsze otoczenie biznesowe różni się diametralnie od tego, do którego byliśmy przyzwyczajeni i kształceni. Nowe wyzwania wymagają od nas większej interdyscyplinarności. W dzisiejszych czasach trudniej pozyskiwać klientów, więc agenci ubezpieczeniowi muszą coraz więcej wiedzieć na temat strategii marketingowych i działań sprzedażowych. Ponadto, poruszamy się w skomplikowanych realiach prawnych. Wejście w życie RODO czy IDD sprawiło, że każdy musi być świadomy istoty nowych regulacji prawnych, sposobów ochrony danych osobowych czy skutecznego przeprowadzenia analizy potrzeb klienta. Nie dziwi także rosnące zapotrzebowanie na uzupełnienie wiedzy z zakresu nowych technologii. Luka technologiczna, czyli różnica w poziomie adaptacji technologii, a realnymi możliwościami i oczekiwaniami klientów, rośnie w tempie podobnym, co poziom smogu w Krakowie i staje się realnym zagrożeniem. Jeżeli zatem dalej masz problem z poruszaniem się po sieci czy obsługą branżowego software’u to szykuj korepetycje u ósmoklasistów. Zabawa zacznie się wtedy, gdy na horyzoncie pojawią się praktyczne zastosowania sztucznej inteligencji czy blockchain w ubezpieczeniach.

Po piąte: bądź bardziej elastyczny

W naszym ultra globalnym i połączonym świecie nie ma już powodu, by biernie maszerować codziennie do biura i siedzieć w czterech ścianach do późnych godzin popołudniowych. Dzięki przechowywaniu danych w chmurze błyskawicznie zyskasz dostęp do swojego wirtualnego biura. Klienci zamiast szyldu na ulicy, znajdą twoje usługi poprzez wyszukiwarkę internetową. Nawet ograniczenie skutków roamingu sprawia, że możemy swobodnie i bez negatywnych konsekwencji finansowych dzwonić do zainteresowanych z każdego miejsca w Unii Europejskiej. Oczywiście, nie chodzi o to, by zaraz wszyscy porzucili swoje stanowiska pracy i ruszyli na podbój świata prowadząc zdalną agencje ubezpieczeń. Większa elastyczność pozwoli na nabranie większego dystansu do pracy zawodowej, ograniczy stres i z pewnością wpłynie pozytywnie na stan zdrowia i ducha. Jeżeli jednak nie możesz sobie z pewnych powodów pozwolić na tego typu nonszalancje, spróbuj zorganizować tak czas, by choć jeden dzień w tygodniu przeznaczony był na rozwój zamiast na załatwianie spraw bieżących i wieczne spotkania z partnerami i klientami.

Nie zapomnij jednak o najważniejszym

Bez znaczenia, czy zdecydujesz się wykorzystać wskazówki z tego artykuły, czy przygotujesz własne postanowienia noworoczne, pamiętaj przy tym o jednej ważnej rzeczy. Praca agenta ubezpieczeniowego to zawód wymagający i odpowiedzialny. By realizować swoje zadania oprócz dobrego planu potrzebujesz dużych pokładów energii i pasji. Nie zapomnij zatem o sobie i w gonitwie dnia codziennego podaruj sobie czas na odpoczynek i docenienie swoich starań. Uśmiechu i pomyślności w 2019 roku!

[button style="green" float="center" margin="10" size="large" link="https://insly.pl/sprawdz-jak-dziala-insly/" target="https://insly.pl/sprawdz-jak-dziala-insly/"]KLIKNIJ I WYPRÓBUJ PROGRAM DLA AGENTÓW UBEZPIECZENIOWYCH ZA DARMO

More reading from

Innowacje w ubezpieczeniach