4 trendy technologiczne, które zmienią oblicze rynku ubezpieczeniowego

Kiedyś to były czasy. Komputery służyły do zabicia czasu partyjką pasjansa i (nieco rzadziej) do prowadzenia arkuszy kalkulacyjnych. Do tego jeden segregator na dokumenty mniej dzięki trzy i pół calowym dyskietkom…

Możemy być sentymentalni i wspominać z łezką w oku poprzednie dekady albo oszukiwać się twierdząc, że rewolucja technologiczna nie wpłynie na rynek ubezpieczeń. Błąd – technologia już diametralnie zmieniła oblicze naszej branży.

Potwierdza to raport “Global InsurTech 2017” opublikowany przez PwC. Firmy związane z rynkiem ubezpieczeniowym należą do najbardziej aktywnych spośród przedsiębiorstw sektora finansowego, jeżeli chodzi o zaangażowanie w proces transformacji cyfrowej i wzrost partnerstwa z innowatorami.

Inwestowanie w nowe technologie to dla branży ubezpieczeniowej skuteczny lek na zaspokojenie zmieniających się potrzeb i oczekiwań klientów oraz docieranie do nowych segmentów rynku. To jednak dopiero wierzchołek góry lodowej tego, co czeka na nas w ciągu nadchodzących miesięcy.

[button style=”green” float=”center” margin=”10″ size=”large” link=”https://insly.pl/sprawdz-jak-dziala-insly/” target=”https://insly.pl/sprawdz-jak-dziala-insly/”]ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO W INSLY[/button]

Oto kilka trendów technologicznych, które z impetem wkroczą wkrótce na rynek ubezpieczeń:

Wszechobecna automatyzacja

Popkultura skutecznie przekonała nas, że w automatyzacji chodzi o zastąpienie ludzi w fabrykach robotami oraz kierowców autonomicznymi samochodami. Wiele osób nie zdaje sobie jeszcze sprawy z konieczności wdrożenia podobnych narzędzi do codziennych obowiązków pracowników umysłowych. Zwłaszcza w tak konserwatywnej branży, jaką są ubezpieczenia.

Automatyzacja znacząco zmieni sposób szacowania ryzyka w przypadku ubezpieczeń. Umożliwi to przejście od udzielania głównie rekompensaty klientom za wypadek losowy, po doradztwo w zakresie zarządzania ryzykiem i unikania strat.

Zastosowania automatyzacji szukać należy też na niższych poziomach organizacji pracy. Kluczową kwestią będzie sztuka eliminacji najmniej istotnych zadań celem podniesienia ogólnej efektywności.

Blockchain 

Emocje wokół blockchain  przypominają gorączkę złota z minionych wieków. Wielu słyszało niesamowite historie, każdy chce wykorzystać “dobrą falę” i popłynąć na niej jak najdalej, zdobywając przy okazji przewagę nad konkurentami.

Firmy ubezpieczeniowe wkrótce będą masowo korzystać z blockchain , ponieważ ta technologia pozwala dostarczać przejrzystych informacji o transakcjach, co tworzy wzajemne poczucie zaufania.

Jest jeszcze zbyt wcześnie, aby z całą stanowczością stwierdzić, czy blockchain  stoczy udaną walkę ze ścisłymi regulacjami rynku i stanie się powszechnym rozwiązaniem. Wiele przedsiębiorstw sektora ubezpieczeń nie czeka jednak i w pocie czoła pracuje nad wykorzystaniem blockchain  m.in. do wykrywania oszustw i wyłudzeń czy w reasekuracji.

Internet Rzeczy (IoT)

Lodówka, która sama zamawia mleko, kiedy sięgamy po ostatni karton. My, a może raczej ekspres do kawy, w który wyposażony jest nasz inteligentny dom? Nawet bohaterowie kreskówki Jetsonowie pozazdrościliby nam domowego systemu, który bada nasze preferencje i analizuje potrzeby.

Od zbierania i analityki danych przez sprzęty AGD na taką skalę jesteśmy już o krok. Większość społeczeństwa chętnie korzysta też z urządzeń i aplikacji, które monitorują praktycznie każdą aktywność fizyczną. Weźmy na przykład smartwatcha badającego sen, tętno oraz wyznaczającego trasy podczas porannego biegu. Kopalnia informacji!

Wearables i inne technologie mające wpływ na zdrowie dostarczają ubezpieczycielom ogromnych ilości danych, które można wykorzystać do wyceny stawek w bardziej uczciwy i opłacalny sposób. Pomagają też klientom w zapobieganiu urazom i chorobom.

Technologia w ubezpieczeniach

Sztuczna inteligencja (AI)

Chatboty wykorzystywane do obsługi klienta to nie jest odległy scenariusz rodem z filmów Sci-Fi. Gdy wyposażymy je jeszcze w sztuczną inteligencję (AI) otrzymamy wzorcowy przepis na wysokiej jakości obsługę.

Są one lepiej przystosowane do spełnienia oczekiwań młodego pokolenia klientów w zakresie natychmiastowej komunikacji i spersonalizowanej pomocy w czasie rzeczywistym. Nie można zapomnieć o ważnym czynniku ekonomicznym – takie rozwiązanie umożliwia firmom znaczne obniżenie kosztów funkcjonowania.

Początek nowej ery na rynku ubezpieczeń

Transformacja cyfrowa nie jest trywialnym zadaniem. Wymaga od firm działających na rynku ubezpieczeniowym ponownego, świadomego przemyślenia i przedefiniowania modeli biznesowych i architektur IT. Nagroda dla firm, które szybko pojmą potencjał drzemiący w innowacji będzie jednak wyjątkowo opłacalna.

Rynek ubezpieczeń jest nasycony dostawcami usług. Ci, którzy zaryzykują i zdecydują się wcześnie na inwestycje w technologię, szybko osiągną absolutną przewagę nad konkurencją. To nie czas na czekanie z założonymi rękami. Przed pośrednikami i ubezpieczycielami ważne decyzje o inwestycjach, które raz na zawsze zmienią oblicze rynku.

[button style=”green” float=”center” margin=”10″ size=”large” link=”https://insly.pl/sprawdz-jak-dziala-insly/” target=”https://insly.pl/sprawdz-jak-dziala-insly/”]ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO W INSLY[/button]

Podobne wpisy