Jak zbudować markę osobistą agenta ubezpieczeniowego? Zacznij od tych 3 pytań!

Ostatnio robiąc porządki trafiłem na starą książkę telefoniczną. Strzepnąłem grubą warstwę kurzu z okładki i przekartkowałem księgę. “Ciekawe, co by na to powiedziało RODO” - z uśmiechem pomyślałem, gdy ujrzałem imiona, nazwiska, adresy oraz numery telefonów do ówczesnych mieszkańców mojego miasta. Szybko sprawdziłem też rozdział, który ozdobiony był czarną, dużą literą “U”. Od razu mój wzrok przykuło ogłoszenie - J.K. UBEZPIECZENIA*. “Kiedyś było prościej” - stwierdziłem i zamknąłem książkę telefoniczną, rozmyślając przy okazji o tym, jak idzie interes Panu J.K. Nasz świat w ciągu ostatnich kilkunastu lat bardzo się zmienił. Nie dość, że nie mamy już pod nosem dokładnej bazy danych wszystkich mieszkańców okolicznych ulic to nie wystarczy już zainwestować pieniędzy w reklamę w strategicznym miejscu książki telefonicznej, aby spokojnie czekać na telefony od potencjalnych klientów. Przeczytaj także: Od tych 30 sekund zależy, czy zdobędziesz nowego klienta Zmieniły się czasy, zmieniliśmy się także my i nasze motywacje do kupowania produktów i usług. W czasach niedoborów na rynku wybór był prosty - biorę to co jest! Gdy wolny rynek zaczął funkcjonować na pełnych obrotach zostaliśmy przytłoczeni możliwościami i wszechobecnymi reklamami. Początkowo ten, kto zainwestował w reklamę, tak jak Pan J.K., wygrywał. Dzisiaj jesteśmy zmęczeni reklamami i nie ufamy kolorowym bilbordom oraz spotom w tv. Zaczynamy być wybredni i zwracamy uwagę na coś innego - wartości i motywacje, które są zapisane pod postacią marki.

Ludzie nie kupują ubezpieczenia od ciebie. Ludzie kupują ciebie

Kiedy myślisz o marce prawdopodobnie do głowy przychodzi ci logo ulubionej firm, kampanie reklamowe i nazwy globalnych korporacji. Z wieloma markami łączą nas dość osobiste więzi. Pomyśl - ilu znasz fanów sprzętu Apple, którzy nie zamieniliby swojego iPhone’a za nic w świecie? Przywiązujemy się do marek ze względu na ich reputację i jakość. W dzisiejszym świecie marki nie są domeną wielkich firm. Każdy z nas posiada swoją markę osobistą (personal brand). Podobnie jak w świecie firm - jedne są mniej wyraziste od drugich, inne są bardzo profesjonalne, a część wyjątkowo zaniedbana. „Twoją marką jest to, co ludzie mówią o tobie, kiedy wyjdziesz z pokoju” - Jeff Bezos, twórca Amazon, bardzo celnie określił, czym jest personal brand. Komu jak komu, ale szefowi Amazonu można ufać w tej kwestii. Stworzył on jedną z najbardziej rozpoznawalnych i najlepiej wycenianych firm na świecie.

Twoja marka to wszystko, co posiadasz

Kluczem do zbudowania silnej i skutecznej marki osobistej jest autentyczność. Klienci chcą rozmawiać z tobą. Realną osobą, która naprawdę pomoże zrozumieć im istotę produktów ubezpieczeniowych i wybrać najlepszą możliwą ofertę. Kiedy poczują, że jesteś partnerem godnym zaufania z pewnością wrócą, by skorzystać z twoich usług oraz polecą cię znajomym. Celem budowania marki osobistej jest ułatwienie ludziom odnalezienia nas i przekonanie, że jesteśmy kimś godnym zaufania, kimś z kim warto podjąć współpracę. Marka osobista komunikuje naszą gotowość do pomocy innym w osiągnięciu ich celów.

Od czego zatem zacząć świadome budowanie marki osobistej agenta ubezpieczeniowego?

Pamiętaj, że każdy posiada markę osobistą. Może być ona lepsza lub gorsza, mniej lub bardziej wyrazista, ale zawsze nam towarzyszy. Najważniejsze jest jednak to, że mamy niemal pełną kontrolę nad tym, w jaki sposób ją kreujemy. Jeżeli chcesz w sposób świadomy budować swoją markę osobistą to na początku musisz zadać sobie na trzy bardzo ważne pytania:

Pytanie 1: Kim NAPRAWDĘ jesteś i jakie wyznajesz WARTOŚCI?

Klienci doceniają osoby autentyczne i konsekwentne. Szybko zweryfikują czy jesteś osobą spójną w tym co mówisz, robisz i myślisz. Dlatego na samym początku kreowania swojego personal brandu warto wybrać się na długi spacer, usiąść w kawiarni z kartką papieru i ołówkiem, by zastanowić się nad swoim prawdziwym ja i wszystkimi wartościami, którymi kierujemy się w życiu. Jesteś z natury osobą wyjątkowo empatyczną? Super, na pewno część klientów to doceni! Może skupiasz się na szczegółach i precyzyjnie realizujesz swoje zadania? To także poszukiwana na rynku cecha. Tego typu wartości i cechy charakteru będą twoimi silnymi punktami w rywalizacji z konkurencją. To właśnie te dobre cechy będziesz podkreślać i eksponować w swojej komunikacji z otoczeniem. Jeżeli dobrze je sprecyzujesz to w przyszłości pomogą ci także w podejmowaniu właściwych decyzji, gdy znajdziesz się nieoczekiwanie na rozdrożu dróg.

Pytanie 2: Co WYRÓŻNIA cię od konkurentów?

Twoja marka osobista pozwala w świetny sposób odróżnić się od innych agentów ubezpieczeniowych. Mądrze zarządzana pozwoli pokazać twoje najlepsze i najbardziej unikalne cechy, a także własny styl. Postaraj się zarażać radością, która płynie z twojej pasji. Także tej do sprzedawania ubezpieczeń. Co sprawia, że ktoś powinien kupić od ciebie ubezpieczenie? Profesjonalizm? Cena? Obsługa klienta wysokiej jakości? Podejrzewam, że 90% agentów poda takie same argumenty. To właśnie tutaj masz pole do popisu. Przeczytaj koniecznie: Wyróżnij się albo zgiń, czyli dlaczego agent ubezpieczeniowy powinien zapadać w pamięć? Może jesteś pasjonatem żeglarstwa i wiesz o nim wszystko? Dlaczego nie wykorzystasz tego w sprzedaży ubezpieczeń? Przyznaj, że agent, którego pasją jest żeglowanie będzie idealnym partnerem do rozmów dla osób, którzy będą chcieli ubezpieczyć swoje jachty. Będziesz dla nich autentyczny i szybko zyskasz zaufanie.

Pytanie 3: W czym jesteś EKSPERTEM?

Wiedza rodzi się z pasji, a my lubimy kompetentnych ludzi. Skup się na tym co robisz, doradzaj mądrze i bezinteresownie dziel się swoją wiedzą. To właśnie na tym etapie możesz sięgnąć po narzędzia, które pozwolą ci zaistnieć w szerokim gronie. Internet stworzył mnóstwo możliwości dzielenia się wartościowymi informacjami. Blogi, podcasty, media społecznościowe - wszędzie tam znajdują się ludzi, którzy potencjalnie szukają twojej rady. Pomóż im, a z pewnością zyskasz nowych, lojalnych klientów. Unikaj robienia tego, co nie jest spójne z twoimi wartościami i celami biznesowymi. Jedną z najważniejszych zasad kreowania marki osobistej jest skupienie na relacjach i odpowiedzialne budowanie ich z drugim człowiekiem. Czy to, co oferujesz swoim klientom jest dla nich wartościowe? Czy w pozytywny sposób zmieni ich życie?

Obserwuj to, co robisz i udoskonalaj się

To dopiero początek budowania swojej marki osobistej. Przed tobą jeszcze wiele kroków. Jeżeli jednak sumiennie odrobisz tę pracę domową, czyli odpowiesz na trzy pytania to postawisz mocne fundamenty na przyszłość. Budowanie marki osobistej to nieustająca praca i doskonalenie swojego warsztatu. Nic nie jest dane raz na zawsze. Długotrwale budowaną reputację można błyskawicznie stracić. Z biegiem czasu zmienia się twój styl sprzedaży ubezpieczeń. Do twojej oferty trafiają także coraz to nowe produkty ubezpieczeniowe. Nie spoczywaj na laurach i pamiętaj, by zostawić przestrzeń do rozwoju i regularnie kontrolować swoje postępy.

Wypróbuj Insly przez 14 dni za darmo:

[button style="green" float="center" margin="10" size="large" link="https://insly.pl/sprawdz-jak-dziala-insly/" target="https://insly.pl/sprawdz-jak-dziala-insly/"]ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO W INSLY

* Nazwa wymyślona na potrzeby artykułu, nie odnosi się do faktycznie istniejącej firmy.

More reading from

Innowacje w ubezpieczeniach