Jak zapewnić bezpieczeństwo danych w agencji ubezpieczeniowej?

“Z popularnego portalu społecznościowego wyciekło ponad 200 tysięcy danych logowania do kont użytkowników…” - coraz częściej widzimy takie nagłówki wśród gorących newsów wielu serwisów informacyjnych. Z reguły traktujemy je jako sensację, dopóki skutki nie uderzą w nas bezpośrednio. Co trzeciego Polaka dotknęły negatywne skutki związane z naruszeniem prywatności. 
Zagrożenia cybernetyczne to jedno z największych wyzwań dla agencji ubezpieczeniowych. W przypadku utraty wrażliwych danych agencja ubezpieczeniowa traci swoją reputację, a odbudowanie zaufania wśród klientów może trwać wiele lat. Ponadto wiążą się z tym straty finansowe. 
Problem bezpieczeństwa danych w agencjach ubezpieczeniowych staje się coraz poważniejszy. W tym artykule postanowiliśmy przeanalizować zagrożenie i zastanowić się nad właściwym rozwiązaniem. Dowiesz się z niego m.in.  jak minimalizować zagrożenie stosując model CIA triad.

W jaki sposób zarządzać bezpieczeństwem informacji w agencji ubezpieczeniowej?

Jest się czego bać, ale to nie oznacza, że agenci ubezpieczeniowi są w patowej sytuacji. Z pomocą przy administrowaniu i przetwarzaniu informacji dotyczących klientów agencji bezpieczeństwa przychodzą rozwiązania chmurowe, czyli popularne SaaS-y (Software-as-a-Service). W taki sposób funkcjonuje np. program dla agenta ubezpieczeniowego Insly
Wybierając odpowiednie rozwiązanie i korzystając z niego warto wiedzieć, że na bezpieczeństwo informacji składają się trzy elementy. Model ten określa się jako CIA triad od pierwszych liter słów tworzących ten akronim. Składają się na niego poufność (confidentiality), integralność (integrality), dostępność (availability).
Poufność to jeden z terminów, które wpadają nam do głowy momentalnie przy poruszaniu kwestii związanych z bezpieczeństwem. Zgodnie z tą zasadą wszystkie zgromadzone w systemie dane mogą być dostępne tylko i wyłącznie do uprawnionych osób, procesów i usług. W skrócie oznacza to, że dane nie wyciekają.
Komputery osobiste są bardziej podatne na zagrożenia cybernetyczne od rozwiązań chmurowych. W przypadku oprogramowania w chmurze nad odpowiednimi zabezpieczeniami pracuje sztab doświadczonych specjalistów. Program dla agenta ubezpieczeniowego Insly posiada dział IT dedykowany zabezpieczeniom. Łatwiej jest przejąć kontrolę nad komputerem osobistym niż serwerem w chmurze, strzeżonym  przez zespół ds. bezpieczeństwa informatycznego. Ponadto na straży stoi niezliczona ilość rozwiązań sprzętowych i oprogramowanie, takich jak np.  zapory (firewall). Krótko mówiąc - Twoje dane są bezpieczniejsze w chmurze.
Integralność to zapewnienie, że poufne informacje nie zostaną naruszone przez podmioty trzecie, które nie zostały do tego upoważnione. W przypadku podjęcia przez stronę do tego nieuprawnioną wszystkie próby skorzystania ze zgromadzonych w systemie danych powinny zostać zidentyfikowane i odnotowane.
Z punktu widzenia agenta ubezpieczeniowego to sytuacja podobna do poufności - jeśli nikt nie może uzyskać dostępu do Twoich danych, nikt nie może ich także zmienić. Inaczej sprawa się ma w przypadku oprogramowania zainstalowanego na komputerze osobistym. Tutaj każdy, kto będzie miał dostęp do komputera będzie mógł również wprowadzać zmiany. To niebezpieczne na przykład w sytuacji, gdzie pracownik może oszukiwać z prowizjami. W przypadku rozwiązań typu cloud takich jak Insly, każdy użytkownik ma unikalne konto, a każda zmiana danych jest odnotowywana i może być monitorowana. Nie ma problemu z ustaleniem odpowiedzialności za wprowadzone modyfikacje.
Dostępność to z kolei możliwość wykorzystania (przetwarzania) przez osoby uprawnione do podejmowania takich działań. Oznacza to, że będziesz mieć stały dostęp do danych i aplikacji nawet wtedy, gdy komputer zostanie skradziony lub padnie ofiarą ataku. Ponieważ Insly jest oprogramowaniem działającym w chmurze, w przypadku wystąpienia kryzysowej sytuacji możesz po prostu zalogować się z dowolnego komputera (lub nawet iPada) i kontynuować pracę. Przykry incydent nie zakłóci prowadzenia Twojej działalności gospodarczej.

Program dla agenta ubezpieczeniowego, a bezpieczeństwo danych w agencji ubezpieczeniowej

Twoi klienci to największy skarb. Bez nich jakakolwiek działalność nie ma sensu. Musisz być zatem gotowy do wzięcia odpowiedzialności i zapewnienie im jak najlepszych warunków, by czuli satysfakcję korzystając  z usług agencji ubezpieczeniowej. Jedną z fundamentalnych potrzeb, którą musisz zaspokoić jest bezpieczeństwo. Program dla agenta ubezpieczeniowego to remedium na oczekiwania klienta i obawy przedsiębiorcy. Rozwiązanie to pozwala na:

Monitorowanie agencji ubezpieczeniowej przez całą dobę

Dzięki przechowywaniu danych w chmurze, są one przesyłane przez ściśle monitorowane punkty dostępu. Dostawcy rozwiązań cloud computingowych muszą ponadto spełniać wszystkie aktualne wymagania zdefiniowane przez regulacje prawne. Spełnianie ściśle określonych standardów sprawia, że informacje powierzone agencji ubezpieczeniowej są pod ścisłą ochroną.
Warto pamiętać, że chmura umożliwia na dostęp do informacji gdziekolwiek się znajdujesz. Jedynym wymaganiem jest połączenie z internetem. To oznacza, że możesz zarządzać swoją agencją ubezpieczeniową szybciej i oferować lepszą obsługę klienta.
Jest to także sposób na zabezpieczenie się przed zagrożeniem atakami typu ransomware. Ransomware to bardzo groźny rodzaj złośliwego oprogramowania. Szyfruje on wszystkie dane dostępne na komputerze i w celu odblokowania wymaga opłacenia “okupu”. W przeciwnym wypadku dane z zaszyfrowanego urządzenia są usuwane bez śladu. Jeżeli zamiast przechowywać dane na dysku twardym swojego komputera zdecydujemy się z umieszczeniem ich w chmurze wtedy żadne ransomware nam nie straszny. W przypadku ataku możemy połączyć się ze swoją bazą klientów i zgromadzonych o nich danych za pomocą innego urządzenia podłączonego do komputera.
Co więcej, przechowywanie danych w chmurze jest zwyczajnie tańsze niż przygotowywanie odpowiedniej ilości miejsca i zabezpieczeń we własnej infrastrukturze IT.

Bezpieczne przechowywanie poufnych informacji

Oprogramowanie typu SaaS często jest projektowane z myślą o scenariuszach związanych z wykorzystywaniem danych osobowych osób trzecich. Dzięki temu od samego początku rozwiązania te oferują odpowiednie mechanizmy bezpieczeństwa oparte m.in. na szyfrowaniu danych, wielostopniowego uwierzytelniania czy wymuszania hasła o odpowiednim poziomie trudności.

Tworzenie regularnych kopii zapasowych

Stare porzekadło mówi, że ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i na tych, którzy będą je robili. Jest w tym dużo prawdy, ponieważ o obowiązkowych back-up’ach przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy po raz pierwszy straciliśmy bezpowrotnie ważne informacje. Ręczne tworzenie kopii zapasowych może być problematyczne, stąd większość programów działających w chmurze obliczeniowej automatyzuje ten proces.
Takie rozwiązanie oferuje program dla agenta ubezpieczeniowego Insly. System regularnie tworzy kopie zapasowe, co usprawnia pracę i eliminuje zagrożenie wynikające z nagłej utraty danych.

Sprawdzony model zarządzania bezpieczeństwem informacji

Lata doświadczenia związane z rozwijaniem modelu SaaS sprawiły, że rozwiązania dostępne w chmurze korzystają z dobrych praktyk, które sprawdziły się nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Dlatego współczesne oprogramowanie typu cloud spełnia założenia podejścia CIA triad podnosząc przy tym ogólnie przyjęte w branży standardy dotyczące ochrony przechowywanych danych.
Administratorzy i użytkownicy programów działających w chmurze mogą samodzielnie zwiększać poziom protekcji poprzez korzystanie z dostępnych funkcjonalności np. wymuszania odpowiedniego stopnia trudności hasła logowania (zawierającego małe i wielkie litery, cyfry, znaki specjalne, mające wymaganą długość), wymuszaną cyklicznie zmianę hasła, czy zastosowanie odpowiednich kluczy szyfrujących.

Podsumowanie

Technologia ma swoje ciemne strony. Informacja dzisiaj staje się najcenniejszym z posiadanych zasobów. Nic dziwnego, że wielu cyberprzestępców stosuje podstępne chwyty i prowokuje niebezpieczne ataki, by przejąć walutę XXI wieku. Gdzie technologia tworzy pułapki i luki bezpieczeństwa, tam równie nowoczesne rozwiązania IT pozwalają zapobiec wyciekom danych i innym niebezpiecznym sytuacjom. Wystarczy tylko w przemyślany sposób wybrać i stosować system, który zminimalizuje ryzyko związane z cyberzagrożeniami, a przy okazji pomoże zoptymalizować istniejące procesy biznesowe w Twojej agencji ubezpieczeniowej.
Jednym z takich rozwiązań jest program dla agenta ubezpieczeniowego Insly, który dzięki bezpiecznemu połączeniu HTTP zabezpieczonemu certyfikatem SSL, regularnemu tworzeniu kopii zapasowych, kontroli odpowiedniego poziomu trudności haseł administratora czy w końcu fizycznemu zabezpieczeniu serwerów pozwala wszystkim agentom i brokerom ubezpieczeniowym spać spokojnie.
***

Jeżeli interesuje Cię zagadnienie ochrony i przetwarzania danych osobowych to przeczytaj także te artykuły:

Przetwarzanie danych osobowych przez agenta ubezpieczeniowego – co powinieneś wiedzieć?
Program dla agencji ubezpieczeniowej w chmurze – czy można z niego korzystać?
 

More reading from

Innowacje w ubezpieczeniach