Ludzkie oblicze technologii na rynku ubezpieczeń

Gdybym stawiał piwo za każdym razem, gdy usłyszę w dyskusji o adaptacji technologii wśród brokerów ubezpieczeniowych słowa-klucze mówiące o transformacji strategii przedsiębiorstwa czy konieczności wdrożenia innowacyjnego modelu biznesowego to stałbym się ulubionym gościem wszystkich branżowych konferencji. Mówiąc już jednak całkowicie poważnie, to prawda o cyfryzacji jest dużo prostsza niż nam się wydaje. Mimo postępującej wirtualizacji, technologia paradoksalnie sprawiła, że klienci nigdy wcześniej nie wymagali tak osobistego podejścia od strony przedsiębiorstw.

[button style="green" float="center" margin="10" size="large" link="https://insly.pl/sprawdz-jak-dziala-insly/" target="https://insly.pl/sprawdz-jak-dziala-insly/"]KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ JAK INSLY POMAGA W SPRZEDAŻY UBEZPIECZEŃ

Nie ważne czy mowa o kosmetykach, samochodach, czy ubezpieczeniach. Nawet jeżeli komunikacja odbywa się za pomocą łączy internetowych i ekranu komputera, to oczekujemy ludzkich emocji, zaangażowania i współpracy. Oto 3 technologiczne trendy “z ludzką twarzą”, obok których brokerzy ubezpieczeniowi nie mogą przejść dzisiaj obojętnie:

Trend 1: Internetowe wyszukiwania stają się coraz bardziej lokalne

Mamy lekką gorączkę i katar, zbliżają się urodziny wujka albo nadchodzi weekend i nie jesteśmy pewni, czy właśnie teraz przypada “niedziela handlowa”... Bez chwili zastanowienia szukamy właściwej diagnozy w okienku wyszukiwarki. Eksperci od wielu miesięcy obserwują widoczny trend związany z personalizacją wyszukań i chęcią zawężenia wyników do specyficznego obszaru. Fraza “w pobliżu” zanotowała w latach 2015-2017 ponad 900% wzrost liczby zapytań od użytkowników wyszukiwarki Google. Wygląda na to, że nie trzeba konkurować z krajowymi i międzynarodowymi gigantami. Wystarczy zwrócić uwagę na potrzeby okolicznych mieszkańców i przedsiębiorców. A teraz pomyśl - ilu Polaków wyszukiwało hasło “broker ubezpieczeniowy w pobliżu” albo “ubezpieczenia blisko mnie” w ostatnim czasie?

Trend 2: Optymalizacja jako istotny czynnik konkurencyjności

Brokerzy ubezpieczeniowi w coraz szybszym tempie adaptują narzędzia pozwalające na optymalizację swoich usług. Rozwiązania technologiczne, które pozwalają zidentyfikować najbardziej wartościowe projekty wspomagają nie tylko lepszą alokację zasobów, ale również ułatwiają prognozowanie utraty klientów i wyznaczanie dodatkowych możliwości sprzedaży. Brokerzy mają teraz możliwość zidentyfikowania klientów, którzy wykazują się większym prawdopodobieństwem skorzystania z ich usług i organizacji swojego czasu bardziej efektywnie niż kiedykolwiek wcześniej.

Trend 3: Personalizacja na każdym kroku, czyli oferta skrojona na miarę

Firmy na całym świecie wykorzystują dane swoich klientów, by opracować szeroką gamę usług, która wzmocni obustronne relacje. Z przeprowadzonych badań wynika, że przedsiębiorstwa, które dbają o gromadzenie odpowiednich danych i wykorzystują je w efektywny sposób, cieszą się współczynnikiem satysfakcji klientów wyższym od średniej od 5 do 8 punktów procentowych. Biorąc pod uwagę obserwacje specjalistów, sprawa jest prosta. Klienci (także w branży ubezpieczeniowej) cenią sobie częstą, wartościową i spersonalizowaną komunikację. Wkrótce sugerowanie polecanych produktów na bazie wcześniejszych zainteresowań czy podejmowanych działań nie będzie wyłącznie domeną Amazona czy Netflixa. Niechybnie czeka to także rynek ubezpieczeń, a składki ubezpieczeniowe staną się wysoce spersonalizowane. Wszystko w oparciu o technologię i pozyskane informacje na temat potencjalnych ubezpieczonych. Już dawno minęły czasy, kiedy ludzie w tym samym wieku i płci, z identycznymi samochodami lub mieszkaniami, mieszkającymi na tej samej ulicy mają do zapłacenia tę samą składkę. W niedalekiej przyszłości zakres obowiązujących czynników się zwiększy, aby odzwierciedlić większą szczegółowość w ich indywidualnych profilach. Informacji na ten temat dostarczą nowe źródła danych, w postaci choćby zintegrowanych profili społecznościowych czy inteligentnych urządzenia typu wearables.

W nostalgii za ludzką stroną biznesu

Biznes oszalał na punkcie technologii zapominając, że jest to jedynie narzędziem w rękach ludzi i służy realizacji konkretnych celów. Szybko przypomnieli nam o tym klienci korzystający z naszych usług. Wysyłają nam wyraźne sygnały, że szukają po drugiej stronie partnerów z ludzką twarzą, a nie bezduszne i doskonale zaprogramowane maszyny. To właśnie ten pierwiastek sprawia, że brokerzy ubezpieczeniowi mogą rozwinąć skrzydła i wykorzystać swoje największe atuty - doskonałe zrozumienie potrzeb klienta oraz intuicję, której nie sposób zastąpić skomplikowanymi algorytmami. Tak długo, jak będziemy potrafili wykorzystać technologię jako sposób na zwiększenie własnej efektywności i nowy sposób komunikacji z klientem, to stworzymy zdrowe i synergiczne podejście. Unikniemy tym samym swoistej dehumanizacji kontaktów na linii broker-klient, a jak pokazują doniesienia ekspertów - ci ostatni doceniają oprócz wygody i szybkości także głębokie i prawdziwie ludzkie relacje.

[button style="green" float="center" margin="10" size="large" link="https://insly.pl/sprawdz-jak-dziala-insly/" target="https://insly.pl/sprawdz-jak-dziala-insly/"]SPRAWDŹ INSLY I PRZEKONAJ SIĘ JAK ZWIĘKSZYĆ SPRZEDAŻ UBEZPIECZEŃ NAWET O 62%

More reading from

Innowacje w ubezpieczeniach