Wybierz kraj

Jak wysłać SMS do klienta

Ludzka pamięć bywa zawodna. Wiemy o tym doskonale, skrzętnie przygotowując listę zakupów przed wyjściem do sklepu, a terminy wszystkich umówionych spotkań notując w kalendarzu.  

Podobny problem dopada twoich klientów. W natłoku bieżących spraw część z nich może zapomnieć nawet o tak ważnej sprawie, jaką jest opłacenie polisy czy odnowienie jej ważności. 

Zadaniem agenta ubezpieczeniowego jest dyskretne przypomnienie, tak aby konsekwencje (na przykład opóźnienia w opłaceniu polisy czy wystąpienie szkody już po zakończeniu trwania polisy) nie miały negatywnych skutków dla klienta.   

Doskonałym sposobem, by to zrobić jest możliwość wysłania powiadomienia SMS. To jedna z podstawowych funkcjonalności, z której chętnie korzystają użytkownicy programu Insly. Za jej pomocą agenci ubezpieczeniowi mogą wysłać automatycznego SMS-a dotyczącego zbliżającego się terminu płatności za fakturę, zaległej płatności za fakturę, oferty odnowienia kończącej się polisy, terminu płatności raty, informacji o zaległej racie, przypomnieniu o konieczności odnowienia zgód RODO. Miłym akcentem może być także automatyczny SMS wysyłany przy okazji urodzin klienta. 

W jaki sposób korzystać z powiadomień SMS w programie Insly?   

Pierwszym krokiem, aby móc wysyłać wiadomość SMS do klienta jest założenie konta na stronie: https://www.smsapi.pl/. 

Konieczne jest to do uzyskania tokenu (kodu pozwalającego korzystać z funkcjonalności), który należy zapisać w programie Insly. 

Token można znaleźć rozwijając menu boczne "Ustawienia API" -> "Tokeny API (OAuth)"   

  

 

 

Jeżeli token został już wygenerowany, możemy przejść do ustawień systemu w programie Insly. W wyszukiwarce wpisujemy "SMS", przechodzimy do "Powiadomienia SMS":  

W powiadomieniach należy zaznaczyć, aby wysyłka powiadomień SMS była zaznaczona na TAK. W programie jest również możliwość ustawienia dokładnej godziny wysyłki powiadomień SMS.  W miejscu "API TOKEN" należy wkleić token z strony dostawcy SMS. Następnie przechodzimy do "Szablony SMS"

Klikając w "+" jest możliwość dodania własnego szablonu. To dzięki temu szablonowi możliwe jest zautomatyzowanie procesu wysyłania powiadomień SMS. SMS można wysyłać do różnego rodzaju powiadomień:   

 

 

  

Po wyborze typu powiadomienia, należy wprowadzić dane Nadawcy, zaznaczyć Produkty oraz Towarzystwa Ubezpieczeń do których wiadomość będzie wysyłana, jak również datę na ile dni przed końcem polisy zostanie wysłane powiadomienie:   

Ostatnim etapem jest treść wiadomości, którą należy wprowadzić w "Zawartość" 

Przydatne kody do wykorzystania w szablonie 

W trakcie tworzenia szablonów SMS bardzo przydatne są tzw. placeholderyPlaceholdery to specjalne kody, które pozwalają programowi na automatyczne wstawienie odpowiednich informacji do treści wiadomości. Użytkownik nie musi za każdym razem aktualizować danych dotyczących np. daty zakończenia polisy lub numeru polisy. 

Poniżej lista dostępnych placeholderów: 

Imię {customer.name_first 

Nazwisko {customer.name_last}    

Nazwa klienta {customer.name}    

Opiekun klienta {broker_person.broker_person_name 

Numer telefonu agenta {broker_person.broker_person_mobile}    

Waluta {invoice.currency 

Numer referencyjny faktury {invoice.refno}    

Data faktury {invoice.date 

Zbliżający się termin płatności a fakturę {invoice.date_due}    

Data ostatniej płatności za fakturę {invoice.date_lastpayment 

Numer faktury {invoice.no}    

Suma faktury {invoice.sum 

Suma dotychczasowych wpłat {invoice.sum_paid 

Numer polisy {policy.no}  

Informacja o polisie  {policy.display_name 

Ryzyka {policy.display_type 

Osoba wystawiająca polisę {policy.issuer_name 

Telefon osoby wystawiającej {policy.issuer_mobile 

Numer rejestracyjny ubezpieczonego pojazdu  

{vehicle.registration_number 

Pełna nazwa TU {insurer.name_full 

Nazwa TU {insurer.name}  

Data wystawienia polisy {policy.date_issue}    

Data początku ochrony ubezpieczeniowej {policy.date_start}    

Data końca okresu ochrony ubezpieczeniowej  

{policy.date_end 

Data obowiązywania zgody {consent.valid_date 

Typ zgody {consent_type.type} 

Przykład: 

Jan Kowalski posiada polisę OC o numerze 101202 wystawioną dla samochodu o numerze rejestracyjnym WE12345, której termin mija 01.03.2020 r. Chcemy wysłać przypomnienie o konieczności odnowienia o następującej treści: 

Dzień dobry! Uprzejmie przypominamy, że termin obowiązywania polisy OC o numerze 1012020 wystawiona dla pojazdu (WE12345) mija 01.03.2020. Zapraszam do kontaktu w celu odnowienia polisy (600100200).  

Po przygotowaniu odpowiedniego szablonu treść SMS będzie wyglądała w ten sposób:  

Dzień dobry! Uprzejmie przypominamy, że termin obowiązywania polisy OC o nr {policy.no} wystawiona dla pojazdu ({vehicle.registration_number}) mija {policy.date_end}. Zapraszam do kontaktu w celu odnowienia polisy ({broker_person.broker_person_mobile} ).  

   

Czy udało Ci się znaleźć odpowiedź na swoje pytanie?  

  

Autor: Mariola Słojewska 

More reading from

Nowości - produkt Insly