Jak zarządzać polisami krótkoterminowymi w salonie i komisie samochodowym?

Zgodnie z prawem samochody oczekujące na sprzedanie muszą być ubezpieczone, ale na szczęście istnieje możliwość wykupienia specjalnych, preferencyjnych ubezpieczeń OC. Nie są one jednak przeznaczone dla zwykłych kierowców. Salony samochodowe i komisy samochodowe mają możliwość wykupienia krótkoterminowego ubezpieczenia OC, zwanego popularnie OC komisowym.

Polisy krótkoterminowe (30-dniowe) są korzystne dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą zorientowaną na sprzedaż lub pośrednictwo w sprzedaży samochodów. Do zalet OC komisowych należy stosunkowo niska cena (średnia cena kształtuje się w granicach 60-100 złotych) oraz krótki termin okresu ubezpieczenia (minimum 30 dni), który daje sporą elastyczność przy transakcjach kupna-sprzedaży samochodów.

Dzięki możliwości wykupienia polisy na miesiąc można znacząco ograniczyć koszty OC dla aut w komisie. Trzeba jednak pamiętać o kilku istotnych sprawach:

  • Ubezpieczenie krótkoterminowe nie podlega automatycznemu przedłużeniu. Wygasa ono od razu w momencie upływu okresu obowiązywania,
  • Nawet jednodniowy brak ciągłości ubezpieczenia OC może oznaczać dla salonu czy komisu samochodowego ogromne kary finansowe.

Ile wynoszą kary za brak ciągłości w OC?

Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych kary za brak OC obliczane są na podstawie wielokrotności lub pewnej części minimalnego wynagrodzenia. W 2019 roku wzrosły one w stosunku do roku poprzedniego o około 7%.

Stawki obowiązujące od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 r.:


Przerwa w ciągłości ubezpieczenia
 samochód osobowy
 samochód ciężarowy, autobus lub ciągnik samochodowy
 inny pojazd (np. motocykl lub motorower)
kara za brak OC powyżej 14 dni (ukarany kierowca płaci 100% stawki)
 4 500 zł
 6 750 zł
 750 zł
kara za brak OC od 4 do 14 dni (ukarany kierowca płaci 50% stawki)
  2 250 zł
 3 380 zł
 380 zł
kara za brak OC do 3 dni (ukarany kierowca płaci 20% stawki)
 900 zł
 1 350 zł
 150 zł

Podano stawki z zaokrągleniem do pełnych dziesiątek złotych.

Jak uniknąć kar finansowych za brak ciągłości OC w salonie lub komisie samochodowym?

Pilnowanie odnowień polis krótkoterminowych nie należy do prostych zadań. Wystarczy sobie wyobrazić, że raz w miesiącu nie dopilnujemy chociaż jednego terminu odnowienia ubezpieczenia OC. Konsekwencje kar za brak OC dla komisu czy salonu samochodowego mogą być bolesne, a w długim okresie prowadzić do prawdziwej katastrofy.

Program Insly pomaga w łatwym zarządzaniu odnowieniami polis krótkoterminowych:

  1. Przy zarejestrowaniu polisy w Insly określamy datę jej wygaśnięcia.
  2. Od tej pory w panelu głównym będziemy na bieżąco informowani o zbliżającej się konieczności odnowienia polisy krótkoterminowej dla pojazdu znajdującego się w salonie i komisie samochodowym.

Zarządzanie odnowieniami polis krótkoterminowych w programie Insly

polisy krótkoterminowe oc komisowe 1


polisy krótkoterminowe oc komisowe 2

Insly – jakie funkcjonalności są dostępne dla salonów i komisów samochodowych?

Przy użyciu Insly możliwe jest ponadto zarządzanie bazą klientów, rozliczanie prowizji z TU oraz tworzenie raportów sprzedażowych.

Skontaktuj się z nami i porozmawiajmy także na temat kalkulatora składek OC krótkoterminowych.

[button style=”green” float=”center” margin=”10″ size=”large” link=”https://insly.pl/sprawdz-jak-dziala-insly/” target=”https://insly.pl/sprawdz-jak-dziala-insly/”]WYPRÓBUJ ZARZĄDZANIE POLISAMI KRÓTKOTERMINOWYMI ZA DARMO[/button]


Podstawa prawna

Ustawa z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. Nr 124 z 2003 r., poz. 1152 z późn. zm.)